COMPETITION RESULTS
Results 2011

 

The "SYME" - A Grade.

Place
Name Club
300
500
600
900
900
1000
Aggregate
1
Geoffrey Grenfell Bendigo
50.8
50.5
50.5
50.4
49.3
46.3
295.28
2
Geoff Doig Wangaratta
50.6
50.5
50.6
49.5
47.6
48.4
294.32
3
Alan Hobbs Natimuk
49.5
49.6
50.6
50.4
48.4
47.3
293.28
4
Bernie Doohan Lithgow
49.4
49.6
50.5
48.2
49.6
48.2
293.25
5
Tom Doxford Canberra
49.3
49.4
50.4
48.3
50.4
47.3
293.21
6
Spencer Dunstall Ungarie
50.8
50.6
49.4
49.4
46.2
48.4
292.28
7
Phil Betts Karramomus
50.4
49.5
49.4
49.4
50.5
45.4
292.26
8
Michael Collings Te Puke
47.3
50.5
50.3
49.4
48.3
48.3
292.21
9
Rod Gray MCC
49.6
50.8
50.3
45.3
50.6
47.1
291.27
10
Michael Chad Port Macquarie
48.6
48.2
49.7
49.4
48.3
49.3
291.25
11
Len Hayes Shepparton
48.6
48.3
50.6
48.3
49.1
48.6
291.25
12
Stephen Williams Bathurst
49.7
50.6
49.5
48.5
48.5
46.1
290.29
13
David McIntosh Canberra
49.5
48.3
50.6
48.5
49.5
46.3
290.27
14
Geoff Grosskreutz Brisbane
45.2
49.4
49.2
49.4
49.6
49.5
290.23
15
Eric Thompson Launceston VDC
50.4
49.5
46.2
49.2
49.7
47.3
290.23
16
David Rich Kaniva
48.6
50.6
48.3
49.3
46.0
49.2
290.20
17
Michael Wood Altcar RC (UK)
49.3
48.5
50.4
48.2
48.2
47.2
290.18
18
John Baxter Lithgow Small
50.5
50.7
50.8
46.4
46.4
47.2
289.30
19
John Caske Natives
47.2
49.3
48.5
49.1
49.6
47.3
289.20
20
John Hair Horsham
50.4
49.4
48.5
47.3
47.1
48.2
289.19
21
Donald Thompson Natives-Army
50.7
48.2
49.5
48.5
50.3
43.3
288.25
22
Ian Moss Port Macquarie
48.3
47.4
49.5
48.5
50.4
46.1
288.22
23
Graham Aitchison Canberra
48.4
48.4
49.4
49.2
50.5
44.0
288.19
24
Leigh Metzke Karramomus
47.3
50.3
48.5
48.3
47.0
48.2
288.16
25
William Ballantyne Hornsby RSL
49.3
50.4
49.6
47.1
45.5
47.3
287.22
26
Barry Wood Katandra
49.4
49.5
48.5
45.3
49.4
46.2
286.23
27
Ken Young Sthrn Highlands
50.4
50.4
48.6
46.2
46.4
46.2
286.22
28
Terry Hickey Colac
50.3
50.5
50.5
45.4
47.3
44.1
286.21
29
John Gullock Wangaratta
48.5
48.2
50.7
46.3
47.3
47.0
286.20
30
Rob Sandlant Stawell
48.3
49.2
49.5
47.2
48.3
45.2
286.17
31
Dan Bradey CTV
49.7
49.6
49.3
49.8
48.4
41.1
285.29
32
John Kiefer Bendigo
49.5
49.6
50.4
49.4
45.1
43.4
285.24
33
Owen Henry Collingwood
48.5
48.4
48.3
46.3
48.3
47.4
285.22
34
Diane Collings Te Puke
49.4
49.5
47.2
45.4
48.2
47.4
285.21
35
Mick Liston Warracknabeal
48.1
47.3
49.6
47.5
48.4
44.2
283.21
36
Carol Hulett Geelong
46.1
48.5
49.2
50.7
47.3
43.0
283.18
37
Peter Maher Lilydale
48.5
47.3
50.4
48.5
49.4
40.2
282.23
38
Geoffrey Evans Horsham
49.3
48.4
48.4
46.6
46.4
45.1
282.22
39
Gordon Harrison Murray Bridge
50.3
50.7
49.3
45.1
45.4
43.2
282.20
40
Wayne Boschetti Bendigo
50.6
49.7
49.4
46.2
44.2
43.1
281.22
41
Peter Hulett Geelong
50.6
49.5
49.3
47.3
47.1
39.0
281.18
42
Richard Spillman Light River
49.2
48.2
47.4
44.2
47.3
45.3
280.16
43
Richard Jones Manly
48.3
49.4
49.5
43.3
46.2
44.4
279.21
44
Trevor Rhodes Castlemaine
45.3
50.5
47.4
47.3
49.4
41.1
279.20
45
Greg Hahn Lyndhurst
49.3
47.3
47.6
49.3
48.3
39.2
279.20
46
Scott Monaghan Narromine/Dubbo
47.3
49.5
47.3
44.2
46.3
46.1
279.17
47
Mark Sewell Wodonga
45.5
46.4
49.5
44.0
44.3
48.4
276.21
48
Paul Mulligan Darwin
45.2
49.4
49.3
47.2
40.0
46.1
276.12
49
Gayle Sewell Wodonga
50.2
49.6
46.1
45.3
46.1
38.0
274.13
50
Geoffrey Krake Mildura
49.5
46.2
46.4
44.3
48.5
39.1
272.20
51
Micheil Sweet Hobart TRC
43.2
47.3
47.3
47.4
48.4
39.3
271.19
52
Frank Horgan Bacchus Marsh
47.7
48.6
48.3
42.1
45.1
39.2
269.20
53
Gary Somerville Mosman Neut
42.1
50.2
48.4
44.4
43.2
39.1
266.14
54
Graeme Bright Bathurst
48.3
49.4
48.2
47.4
0.0
47.3
239.16

The "SYME" - B Grade.

Place
Name Club
300
500
600
900
900
1000
Aggregate
1
Bradley Cook Stratford Maff
47.4
49.4
48.2
49.3
47.3
45.0
285.16
2
Max Elson Castlemaine
50.6
48.5
46.5
49.6
45.2
46.5
284.29
3
Mike Rankin Wangaratta
50.4
48.2
47.5
46 3
46.2
47.1
284.17
4
Peter Daldy Karramomus
46.4
50.3
49.0
43.2
47.1
47.3
282.13
5
John Hope TAS Northwest
49.3
48.4
49.6
47.3
45.2
43.3
281.21
6
Peter Casley Murray Bridge
48.1
45.2
49.4
46.2
43.3
50.2
281.14
7
Barry Plowman Orange
48.5
49.5
48.3
47.1
46.4
42.2
280.20
8
Bryan McGuren Wodonga
48.6
46.4
49.6
47.3
44.3
43.2
277.24
9
Bob Jacobs Bordertown
45.1
48.6
48.4
48.3
46.3
42.1
277.18
10
David Lindner Kapunda
47.2
45.2
47.1
48.2
49.1
41.0
277. 8
11
Don Doig Wangaratta
47.2
49.3
48.3
43.2
50.2
39.0
276.12
12
Trevor Petschel Werribee
47.3
47.3
47.5
44.2
47.2
41.1
273.16
13
Darren Pinkerton Orange
47.2
46.1
50.5
40.1
45.1
44.4
272.14
14
John Young Junee
47.2
49.7
48.2
48.4
42.3
37.2
271.20
15
Frank Metzke Karramomus
44.1
47.2
47.2
42.6
45.4
45.3
270.18
16
Stephen Nitschke Warracknabeal
48.4
49.3
49.3
43.2
41.1
40.1
270.14
17
Warwick Sides Cootamundra
42.1
47.2
48.4
46.3
40.0
46.4
269.14
18
Peter Barry Darwin
43.1
47.3
46.3
47.3
47.0
39.1
269.11
19
John Aldrich Moe City
47.3
46.3
43.2
41.1
48.4
42.2
267.15
20
Mal McKenzie Port Maquarie
41.1
46.2
45.1
41.1
46.3
42.1
261.9
21
Peter Harris Sandford
46.0
46.3
44.2
48.2
37.3
39.0
260.10

The "SYME" - C Grade.

Place
Name Club
300
500
600
900
900
1000
Aggregate
1
Gary Mull Eskdale
43.2
47.3
41.1
42.1
47.4
38.1
258.12
2
Richard McRae Sale
46.2
45.1
47.1
40.0
35.0
43.2
256.6
3
Chris Jolme Castlemaine
43.2
47.2
46.1
43.2
41.0
32.0
252.7
4
Joylene Rich Kaniva
43.0
46.1
44.0
41.2
43.4
34.1
251.8
5
Tom Christie Castlemaine
36.1
44.1
34.1
25.0
0.0
0.0
139.3
6
Nick Maher Lilydale
36.1
40.0
42.2
0.0
0.0
0.0
118.3

The "SYME" - Standard F Class 'A'.

Place
Name Club
300
500
600
900
900
1000
Aggregate
1
Robert Pedersen Hobart TRC
60.9
60.4
60.6
58.3
57.3
57.3
352.28
2
John Peters Cessnock
55.3
59.2
56.2
57.2
56.4
58.4
341.17
3
Jenny Davies South Bendigo
57.3
59.4
59.4
58.1
54.0
54.0
341.12
4
Rob Halloran Junee
58.2
55.0
59.3
58.3
55.2
56.1
341.11
5
Stuart Sluggett Warracknabeal
60.5
56.2
57.3
57.5
57.3
52.0
339.18
6
Ron Betts Darwin
58.3
60.6
58.4
58.6
53.2
51.1
338.22
7
Rob RichardsMousley Phoenix Target
55.2
57.6
60.3
57.1
55.4
52.1
336.17
8
Terry Brewer Wst Broken Hill
58.6
58.4
51.1
58.4
57.3
53.2
335.20
9
Grant Groves Wodonga
57.4
57.4
58.3
55.2
54.2
53.2
334.17
10
Noel Osborn Stratford/Maffra
58.0
57.2
56.2
54.1
53.2
55.3
333.10
11
Geoff Auhl Castlemaine
56.3
56.2
57.4
52.0
56.1
55.1
332.11
12
Stephen Hart Railway & Tram
60.6
54.3
55.1
52.1
51.1
59.4
331.16
13
Richard Lane Natimuk
57.5
55.0
56.3
54.0
55.2
50.1
327.11
14
Peter Drew Grafton
58.5
56.3
58.0
52.1
55.3
47.1
326.13
15
Michael Waites Warragul/Drouin
59.1
56.6
57.0
47.0
56.1
48.0
323.8
16
Ernest Mace Central
58.5
55.2
49.2
58.1
49.0
53.2
322.12
17
Cedric May Canberra
59.4
53.1
55.0
54.3
48.1
53.1
322.10
18
Bruce Houston Sale
51.2
56.3
55.2
51.2
48.1
52.1
313.11
19
William Austin Werribee
53.1
56.1
56.2
50.2
43.1
45.1
303.8

The "SYME" - Standard F Class 'B'.

Place
Name Club
300
500
600
900
900
1000
Aggregate
1
Richard Blocksidge Albert District
58.5
57.3
56.2
57.5
55.1
51.1
334.17
2
Rolf Carpeggiani Fitz/Caulfield
55.3
58.3
59.6
53.1
55.3
52.1
332.17
3
Anthony McKenna Grafton
58.4
59.5
56.3
55.2
49.3
54.3
331.20
4
Ben Carpeggiani Fitz/Caulfield
54.0
57.2
57.4
52.0
54.0
54.0
328.6
5
Clifford Jones Sale
51.1
56.4
54.2
51.0
54.2
52.4
318.13
6
Carolynn Nitschke Warracknabeal
55.1
56.5
58.5
48.1
50.1
48.1
315.14
7
Gerald Upchurch Hobart Target
57.2
58.6
57.5
48.0
47.1
46.1
313.15
8
Denis Fahy Stratford/Maffra
56.3
55.1
57.2
47.0
48.1
45.1
308.8
9
Peter Nitschke Warracknabeal
57.1
55.2
52.0
40.0
39.1
34.0
277.4
10
Robert Cruickshank Tooraweenah
58.6
45.1
49.1
40.0
41.0
42.0
275.8
11
Keith Metzke Karramomus
14.0
43.0
48.0
49.0
51.0
36.0
241.0

The "SYME" - Open F Class.

Place
Name Club
300
500
600
900
900
1000
Aggregate
1
Rodney Mahon South Bendigo
59.3
60.6
58.5
60.4
56.1
57.2
350.21
2
John Tracey University QLD
59.6
58.5
55.1
58.5
59.5
54.2
343.24
3
Paul Janzso Murray Bridge
56.2
57.2
60.5
55.1
57.2
58.5
343.17
4
Kelvin Bell Brisbane
59.5
59.3
59.3
53.0
54.2
55.2
339.15
5
Gary Hunt South Bendigo
58.5
58.3
60.6
52.1
56.3
44.1
328.19
 
Copyright © Victorian Rifle Association.