COMPETITION RESULTS
Results 2011

The "SYME" First Stage - A Grade.

Place
Name
Club
300
500
600
Stage 1 Agg
1
John Baxter Lithgow Small Ar
50.5
50.7
50.8
150.20
2
Geoffrey Grenfell Bendigo
50.8
50.5
50.5
150.18
3
Geoff Doig Wangaratta
50.6
50.5
50.6
150.17
4
Terry Hickey Colac
50.3
50.5
50.5
150.13
5
Spencer Dunstall Ungarie
50.8
50.6
49.4
149.18
6
Rod Gray MCC
49.6
50.8
50.3
149.17
7
Gordon Harrison Murray Bridge
50.3
50.7
49.3
149.13
8
Stephen Williams Bathurst
49.7
50.6
49.5
148.18
9
Alan Hobbs Natimuk
49.5
49.6
50.6
148.17
10
Wayne Boschetti Bendigo
50.6
49.7
49.4
148.17
11
Bernie Doohan Lithgow
49.4
49.6
50.5
148.15
12
John Kiefer Bendigo
49.5
49.6
50.4
148.15
13
Peter Hulett Geelong
50.6
49.5
49.3
148.14
14
Ken Young Sthrn Highlands
50.4
50.4
48.6
148.14
15
William Ballantyne Hornsby RSL
49.3
50.4
49.6
148.13
16
Phil Betts Karramomus
50.4
49.5
49.4
148.13
17
Tom Doxford Canberra
49.3
49.4
50.4
148.11
18
Dan Bradey CTV
49.7
49.6
49.3
147.16
19
David McIntosh Canberra
49.5
48.3
50.6
147.14
20
Donald Thompson Natives-Army
50.7
48.2
49.5
147.14
21
John Hair Horsham
50.4
49.4
48.5
147.13
22
Michael Wood Altcar RC (UK)
49.3
48.5
50.4
147.12
23
Michael Collings Te Puke
47.3
50.5
50.3
147.11
24
Len Hayes Shepparton
48.6
48.3
50.6
146.15
25
David Rich Kaniva
48.6
50.6
48.3
146.15
26
John Gullock Wangaratta
48.5
48.2
50.7
146.14
27
Barry Wood Katandra
49.4
49.5
48.5
146.14
28
Richard Jones Manly
48.3
49.4
49.5
146.12
29
Rob Sandlant Stawell
48.3
49.2
49.5
146.10
30
Michael Chad Port Macquarie
48.6
48.2
49.7
145.15
31
Peter Maher Lilydale
48.5
47.3
50.4
145.12
32
Graham Aitchison Canberra
48.4
48.4
49.4
145.12
33
Leigh Metzke Karramomus
47.3
50.3
48.5
145.11
34
Geoffrey Evans Horsham
49.3
48.4
48.4
145.11
35
Diane Collings Te Puke
49.4
49.5
47.2
145.11
36
Eric Thompson Launceston VDC
50.4
49.5
46.2
145.11
37
Graeme Bright Bathurst
48.3
49.4
48.2
145. 9
38
Gayle Sewell Wodonga
50.2
49.6
46.1
145. 9
39
Ian Moss Port Macquarie
48.3
47.4
49.5
144.12
40
Owen Henry Collingwood
48.5
48.4
48.3
144.12
41
Mick Liston Warracknabeal
48.1
47.3
49.6
144.10
42
John Caske Natives
47.2
49.3
48.5
144.10
43
Richard Spillman Light River
49.2
48.2
47.4
144. 8
44
Frank Horgan Bacchus Marsh
47.7
48.6
48.3
143.16
45
Greg Hahn Lyndhurst
49.3
47.3
47.6
143.12
46
Scott Monaghan Narromine/Dubbo
47.3
49.5
47.3
143.11
47
Paul Mulligan Darwin
45.2
49.4
49.3
143. 9
48
Geoff Grosskreutz Brisbane
45.2
49.4
49.2
143. 8
49
Carol Hulett Geelong
46.1
48.5
49.2
143. 8
50
Trevor Rhodes Castlemaine
45.3
50.5
47.4
142.12
51
Geoffrey Krake Mildura
49.5
46.2
46.4
141.11
52
Mark Sewell Wodonga
45.5
46.4
49.5
140.14
53
Gary Somerville Mosman Neut/Bay
42.1
50.2
48.4
140. 7
54
Micheil Sweet Hobart TRC
43.2
47.3
47.3
137. 8

The "SYME" First Stage - B Grade.

Place
Name
Club
300
500
600
Stage 1 Agg
1
John Hope TAS Northwest
49.3
48.4
49.6
146.13
2
Stephen Nitschke Warracknabeal
48.4
49.3
49.3
146.10
3
Barry Plowman Orange
48.5
49.5
48.3
145.13
4
Mike Rankin Wangaratta
50.4
48.2
47.5
145.11
5
Peter Daldy Karramomus
46.4
50.3
49
145. 7
6
Max Elson Castlemaine
50.6
48.5
46.5
144.16
7
John Young Junee
47.2
49.7
48.2
144.11
8
Bradley Cook Stratford Maffra
47.4
49.4
48.2
144.10
9
Don Doig Wangaratta
47.2
49.3
48.3
144. 8
10
Bryan McGuren Wodonga
48.6
46.4
49.6
143.16
11
Darren Pinkerton Orange
47.2
46.1
50.5
143. 8
12
Peter Casley Murray Bridge
48.1
45.2
49.4
142. 7
13
Bob Jacobs Bordertown
45.1
48.6
48.4
141.11
14
Trevor Petschel Werribee
47.3
47.3
47.5
141.11
15
David Lindner Kapunda
47.2
45.2
47.1
139. 5
16
Frank Metzke Karramomus
44.1
47.2
47.2
138. 5
17
Warwick Sides Cootamundra
42.1
47.2
48.4
137. 7
18
John Aldrich Moe City
47.3
46.3
43.2
136. 8
19
Peter Barry Darwin
43.1
47.3
46.3
136. 7
20
Peter Harris Sandford
46
46.3
44.2
136. 5
21
Mal McKenzie Port Maquarie
41.1
46.2
45.1
132. 4

The "SYME" First Stage - C Grade.

Place
Name
300
500
600
Stage 1 Agg
1
Richard McRae
46.2
45.1
47.1
138. 4
2
Chris Jolme
43.2
47.2
46.1
136. 5
3
Joylene Rich
43
46.1
44
133. 1
4
Gary Mull
43.2
47.3
41.1
131. 6
5
Nick Maher
36.1
40
42.2
118. 3
6
Tom Christie
36.1
44.1
34.1
114. 3

The SYME First Stage - Standard F Class 'A'

Place
Name
300
500
600
Stage 1 Agg
1
Robert Pedersen
60.9
60.4
60.6
180.19
2
Ron Betts
58.3
60.6
58.4
176.13
3
Jenny Davies
57.3
59.4
59.4
175.11
4
Stuart Sluggett
60.5
56.2
57.3
173.10
5
Rob RichardsMousley
55.2
57.6
60.3
172.11
6
Grant Groves
57.4
57.4
58.3
172.11
7
Peter Drew
58.5
56.3
58.0
172. 8
8
Michael Waites
59.1
56.6
57.0
172. 7
9
Rob Halloran
58.2
55.0
59.3
172. 5
10
Noel Osborn
58.0
57.2
56.2
171. 4
11
John Peters
55.3
59.2
56.2
170. 7
12
Stephen Hart
60.6
54.3
55.1
169.10
13
Geoff Auhl
56.3
56.2
57.4
169. 9
14
Richard Lane
57.5
55.0
56.3
168. 8
15
Terry Brewer
58.6
58.4
51.1
167.11
16
Cedric May
59.4
53.1
55.0
167. 5
17
William Austin
53.1
56.1
56.2
165. 4
18
Ernest Mace
58.5
55.2
49.2
162. 9
19
Bruce Houston
51.2
56.3
55.2
162. 7

The SYME First Stage - Standard F Class 'B'

Place
Name
300
500
600
Stage 1 Agg
1
Anthony McKenna
58.4
59.5
56.3
173.12
2
Gerald Upchurch
57.2
58.6
57.5
172.13
3
Rolf Carpeggiani
55.3
58.3
59.6
172.12
4
Richard Blocksidge
58.5
57.3
56.2
171.10
5
Carolynn Nitschke
55.1
56.5
58.5
169.11
6
Ben Carpeggiani
54.0
57.2
57.4
168. 6
7
Denis Fahy
56.3
55.1
57.2
168. 6
8
Peter Nitschke
57.1
55.2
52.0
164. 3
9
Clifford Jones
51.1
56.4
54.2
161. 7
10
Robert Cruickshank
58.6
45.1
49.1
152. 8
11
Keith Metzke
14.0
43.0
48.0
105. 0

The SYME First Stage - Open F Class.

Place
Name
300
500
600
Stage 1 Agg
1
Rodney Mahon
59.3
60.6
58.5
177.14
2
Kelvin Bell
59.5
59.3
59.3
177.11
3
Gary Hunt
58.5
58.3
60.6
176.14
4
Paul Janzso
56.2
57.2
60.5
173. 9
5
John Tracey
59.6
58.5
55.1
172.12
 
Copyright © Victorian Rifle Association.