• Home
  • Contact
  • Profile
  • History
  • Admin
  • F Class
  • Rifle Ranges
  • Calendar
  • Grading
  • Results
  • Shop
  • News
  • Links
  • Sponsors
2013 Prize Meeting Reports

________________________________________________________________________

 

District Rifle Association Teams and Championships

September 21st

No 5 DRA - Winners of the 10 Person teams - 1923.156

No 3 DRA - Winners of the 5 Person teams - 993.106

Michael Waites - Winner F Open Championship - 235.20

Jenny Davies - Winner F Standard Championship - 223.9

Jamie Walker - Winner Junior F Class Championship - 207.5

September 22nd

No 19 DRA - Winners 10 Person F Standard teams - 2189.91

No 6 DRA - Winners 5 Person F Standard teams - 1116.47

No 3 DRA - Winners F Open teams - 1155.68

Geoffrey Grenfell - Winner Target Rifle Championship - 200.31

Raymond Tapps - Winner Junior Target Rifle Championship - 192.16

 

________________________________________________________________________

Horsham PM

________________________________________________________________________

 

Warracknabeal Winners

Back L/R - Liam Hall FC B, Daniel Bennett FO, Geoff Evans TR A, Daniel Sandford FC A, Craig Arnel TR B.

Front - Stephen Nitschke - Barrel Winner, Mick Liston, Raymond Tapps TR C.

________________________________________________________________________

Winner of Queens Target Rifle David Brewster from Fitzroy Caulfield Rifle Club.

 

Anthony Pederson from Canberra Rifle Club being presented with the Queens F Class Standard A winners trophy by Colleen Morgan.

________________________________________________________________________

Anzac Day @ Bacchus March Prize Meet Winners

Back L/R - Peter Daldy TR B, David Brewster TR A, Kevin Robertson TR C, Alan Wright FC B, Paul McCarthy FC O.

Front - Jenny Davies FC A, Rian Smith FC C.

________________________________________________________________________

Wangaratta Rifle Club Prize Meet Winners - Sunday

L/R - Brett Thurtell TR B, Phil Jonker FC A, Geoff Grenfell TR A, Jordan Hoskinson FC B,

Garry Warrender TR C, Peter Lazos FC O.

________________________________________________________________________

Winners Rosedale Prize Meeting

Back - Peter Aboltins FC A, Ross Jackson TR B, Barry Southern F/TR, Ben Carpeggiani FC B.

Front - Bruce Houston RO, Owen Henry TR A, Alan Fraser FC O.

________________________________________________________________________

Winners Australia Day at Castlemaine

L/R - Tony Greaves TR C, Bill Austin FC B, Leigh Metzke FC A, Rob Bant FC O,

John Kiefer TR A and Frank Horgan TR B.

________________________________________________________________________