12th Australian Masters Games Fullbore Rifle Results

   
Age
Class
300m
500m
600m
Sat Agg
700m
800m
900m
Sun Agg
Grand Agg
Daryl
Chappell
30 - 59
FS
54
53
50
157
56
55
45
156
313
Andrew
Cook
30 - 59
FS
52
52
55
159
50
53
42
145
304
Andrew
Drinkwater
30 - 59
FS
60
56
50
166
50
53
47
150
316
Alison
Drinkwater
30 - 59
FS
53
54
48
155
49
55
48
152
307
Geoff
James
30 - 59
FS
50
49
53
152
54
47
40
141
293
Peter
Kelly
30 - 59
FS
52
50
42
144
56
46
49
151
295
Rodney
Mahon
30 - 59
FS
60
46
48
154
51
55
51
157
311
Paul
McCarthy
30 - 39
FS
59
47
51
157
51
53
49
153
310
David
Shepherd
30 - 59
FS
53
49
54
156
59
48
42
149
305
Brendan
Wilson
30 - 59
FS
50
51
50
151
55
54
54
163
314
John
Lister-Best
60 - 69
FS
46
49
53
148
46
45
40
131
279
Frank
Metzke
60 - 69
FS
54
51
57
162
49
50
43
142
304
Tony Whittemore
60 - 69
FS
55
58
53
166
45
54
50
149
315
John
Fahy
70+
FS
51
56
44
151
52
29
46
127
278
Robert
Houston
70+
FS
53
52
55
160
52
53
51
156
316
Harold
Jarc
70+
FS
54
53
52
159
37
48
50
135
294
Noel
Osborn
70+
FS
55
50
49
154
53
54
55
162
316
Leslie
Rice
70+
FS
54
54
53
161
58
53
42
153
314
 
Age
Class
300m
500m
600m
Sat Agg
700m
800m
900m
Sun Agg
Grand Agg
Carol
Hulett
30 - 59
TR
47.4
47.4
43
137.08
46.4
45.2
47.4
138.10
275.18
Peter
Hulett
30 - 59
TR
47.3
48.4
45.3
140.10
47.3
46.2
50.5
143.10
283.20
Michael
Liston
30 - 59
TR
46.3
45.5
49.2
140.10
47.3
48.2
47.2
142.7
282.17
Paul
Milbourn
30 - 59
TR
36
43.1
42.2
121.03
44.2
45
36.2
125.4
246.07
Trevor
Petschel
30 - 59
TR
44.2
45.2
46
135.04
44.2
48.1
39
131.3
266.07
Peter
Scott
30 - 59
TR
37.1
46.4
44.1
127.06
46.3
42.1
40
128.4
255.10
Keith
Toh
30 - 59
TR
48.2
47.1
48.6
143.09
48.1
50.4
45.3
143.8
286.17
Gordon
de Groen
60 - 69
TR
47.2
48.3
47.4
142.09
48.2
39.2
32
119.4
261.13
Rodney
Gray
60 - 69
TR
48.6
50.4
48.3
146.13
46.2
47.4
48.1
141.7
287.20
Frank
Horgan
60 - 69
TR
48.4
45.3
48.3
141.10
48.3
46.2
48.2
142.7
283.17
Michael
Rankin
60 - 69
TR
48.5
47.1
46.1
141.07
47.4
41
46.1
134.5
275.12
Anna
Whittemore
60 - 69
TR
48.4
47.5
45.3
140.12
46.3
39
43.1
128.4
268.16
Clifford
Abbott
70+
TR
35
46.1
42.2
123.03
44.1
40.3
44.2
128.6
251.09
Cosmos
Aroney
70+
TR
42.2
41.1
44.1
127.04
38.1
43.2
retired
 
 
Myles 
McCormack
70+
TR
41.2
46.2
39
126.04
39
42.2
39.1
120.3
246.07
Barry
Wright
70+
TR
48.2
49.4
47.5
144.11
50.5
47.5
48.2
145.12
289.23
                       
 
Age
Class
700m
800m
900m
Sat Agg
300m
500m
600m
Sun Agg
Grand Agg
Alan
Fraser
30 - 59
FO
86
91
88
265
96
91
85
272
537
Gary
Hunt
30 - 59
FO
80
82
66
228
97
89
97
283
511
Jaegen
Peet
30 - 59
FO
88
88
69
245
90
92
90
272
517
Lee-Anne
Van Meurs
30 - 59
FO
81
80
72
233
95
89
95
279
512
Peter
Van Meurs
30 - 59
FO
88
87
85
260
97
94
85
276
536
Morris
Brown
60+
FO
74
90
77
241
89
85
87
261
502
Terrance
Green
60+
FO
78
77
68
223
96
89
82
267
490

 


Medals

 

 

Type

 

 

Age Group

 

Gold

 

Silver

 

Bronze

 

Target Rifle

 

30 – 59

 

 

Keith Toh

   286.17

 

Peter Hulett

283.20

 

Michael Liston

   282.17

 

Target Rifle

 

60 - 69

 

 

Rod Gray

   287.20

 

Frank Horgan

   283.17

 

Mike Rankin

   275.12

 

Target Rifle

 

70 +

 

 

Barry Wright

   289.23

 

 

Cliff Abbott

   251.09

 

Myles McCormack

   246.7

 

F Standard

 

30 – 59

 

 

Andrew Drinkwater

   316

 

Brenden Wilson

    314

 

Daryl Chappell

   313

 

F Standard

 

60 - 69

 

 

Tony Whittemore

    315

 

Frank Metzke

   304

 

John Lister- Best

  279

 

 

F Standard

 

 

70 +

 

 

Noel Osborn

      316

Bruce Houston   

        316

 

 

       

 

Les Rice

   314

 

F - Open

 

30 – 59

 

 

Alan Fraser

     537

 

Peter Van Meurs

          536

 

Jaegen Peet

      517

 

F - Open

 

60 +

 

 

Morris Brown

      502

 

Terry Green

       490

 

      

 

Copyright © Victorian Rifle Association.